Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 5
EAN: 5907752658242

Wskazania:

ArthroVet HA Complex to preparat wspomagający przeznaczony dla psów i kotów z zaburzeniami prawidłowej funkcji chrząstek stawowych i stawów. Polecany zarówno młodych w okresie intensywnego wzrostu, jak i z chorobą zwyrodnieniową stawów (osteoarthritis).



Mechanizm działania karmy uzupełniającej ArthroVet HA Complex opiera się na opisanym w literaturze naukowej działaniu poszczególnych składników tego preparatu:

 

  1. Preparat zawiera trzy główne składniki glukozaminoglikanów (GAG) macierzy pozakomórkowej chrząstki stawowej, a mianowicie glukozaminę, chondroitynę (w postaci siarczanu) oraz kwas hialuronowy. Zwiększenie ich podaży w diecie zwierzęcia może poprawić syntezę endogennych GAG (glukozamina) oraz zwiększyć zawartość wody w chrząstce stawowej (chodnroityna i kwas hialuronowy), co poprawia jej elastyczność. Korzystne działanie glukozaminy i siarczanu chondroityny u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów  zostało potwierdzone w randomizowanych badaniach klinicznych przeprowadzonych z podwójną próbą ślepą (osteoarthritis) przez McCarthy i wsp. (2007). W badaniach tych psy otrzymujące glukozaminę i siarczan chondroityny wykazywały istotną klinicznie poprawę indeksów występowania bólu, stopnia obarczania kończyn i stopnia zaawansowania choroby. Preparat ArthroVet Complex zawiera też jako jeden z pierwszych na rynku kwas hialuronowy, który wchłania się po podaniu doustnym (Balogh i wsp., 2008), zaś stosowanie mieszaniny glukozaminy, chondroityny i kwasu hialuronowego zapewnia wyższą skuteczność preparatu niż stosowanie preparatu zawierającego tylko glukozaminę i chondroitynę w leczeniu pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawie kolanowym (Bucci i wsp., 2005).  

     
  2. Mieszanina wyciągu z Harpagophytum procubens z niezmydlającymi frakcjami awokado i soi posiada pewne właściwości przeciwzapalne, prawdopodobnie dlatego, że hamuje aktywność dwóch enzymów szlaku zapalnego: cyklooksygenazy i lipooksygenazy, przy czym w przypadku tego pierwszego hamowana jest aktywność głównie COX-2, a nie COX-1 (Gregory et al., 2008). Związkami czynnymi w wyciągu z Harpagophytum procubens są glikozydy, przede wszystkim harpagozyd. W przeprowadzonych na ludziach badaniach klinicznych stosowano wyciągi zawierające od 2,0 do 2,5% harpagozydu i okazało się, że były one dobrze tolerowane i zmniejszały ból spowodowany przez osteoarthritis (Chantre i wsp., 2000) Kompleksowe badania wpływu ASU na osteoarthritis występujące u psów wykazały, że mieszanina ta może ograniczać rozwój wczesnych zmian zwyrodnieniowych oraz zmian w kości podchrząstkowej. Psy z osteoarthritis wywołanym przez przecięcie więzadła krzyżowego przedniego otrzymywały codziennie przed okres 8 tygodni ASU w dawce 10 mg/kg m.c. Po zakończeniu okresu badań okazało się, że u psów otrzymujących ASU występowało znacznie mniej wskaźników świadczących o uszkodzeniu macierzy chrząstki, w tym o degradacji agrekanu. Ograniczona była także hiperplazja i klonowanie chondrocytów. Ponadto ASU hamowało także aktywność MMP-13, który jest główną proteazą odpowiedzialną za degradację kolagenu typu II, a także jest zaangażowana w przebudowę kości podchrząstkowej oraz resorpcję zwapniałych chrząstek w osteoarthritis u psów. Hamowanie aktywności MMP-13 zachodziło przede wszystkim w głębokich warstwach chrząstki, co by mogło tłumaczyć hamowanie rozwijania się zmian zwyrodnieniowych w chrząstkach oraz rozwijanie się nadżerek chrząstek.  Poza hamowaniem MMP-13 ASU hamowało także iNOS (induktywną formę syntazy tlenku azotu). Powszechnie uważa się, że tlenek azotu (NO) przyczynia się do rozwoju zmian zapalnych u pacjentów z zapaleniem stawów, zaś zahamowanie jego wytwarzania mogłoby ograniczyć występowanie zmian zapalnych (Boileau i wsp., 2009).

     
  3. Mangan, miedź i witamina C mają działanie wspomagające wytwarzanie białek macierzy pozakomórkowej chrząstek stawowych i pełnią funkcję ko-enzymów w syntezie kolagenu. Kwas askorbinowy (witamina C) jest ko-enzymem dla hydroksylaz prolylu i lizylu, czyli enzymów kluczowych syntezie kolagenu. W badaniach in vitro askorbinian oraz kwas askorbinowych zwiększały syntezę białka i proteoglikanów przez chondrocyty chrząstek stawowych (Ameye and Chee, 2006). Mangan jest koenzymem dla enzymów zwanych glikozylotransferazami, które są niezbędne do syntezy proteoglikanów koniecznych do prawidłowego rozwoju zdrowych chrząstek stawowych oraz kości (Keen et al. 1999) Z kolei zależny od miedzi enzym oksydaza lizylu jest niezbędna do wiązania krzyżowego kolagenu i lizyny, które są niezbędne do wytwarzania wytrzymałej i elastycznej tkanki łącznej.

     
  4. L-karnityna jest substancją witaminonopodobną, odpowiadającą w organizmach ssaków za przenoszenie kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów w komórkach, co umożliwia ich spalanie w procesie beta-oksydacji kwasów tłuszczowych i wytwarzanie energii. Z tego też powodu jest powszechnie stosowana w żywieniu ludzi i zwierząt jako substancja wspomagająca spalenie tłuszczu (Rebouche, 2006). Zasadność jej stosowania u zwierząt zagrożonych nadwagą lub otyłością potwierdzają także badania przeprowadzone na psach (Rand i wsp., 2003).
     

Dzięki temu karma uzupełniająca ArthtoVet HA Complex zawiera substancje czynne o udokumentowanym naukowo mechanizmie wspomagania stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.



Skład:

glukozamina, Glycine max. L. Merr, siarczan chondroityny, stearynian magnezu, hialuronian sodu, kwas stearynowy.



Analiza:

białko 12,2%, tłuszcz 6,62%, włókno 21,3%, popiół 2,74%, wilgotność 4%



Dodatki:

Persea americana Mill, Winian L-carnityny, Witamina C 25 mg, Harpagophytum Procumbens , krzemionka koloidalna, tlenek manganu, tlenek cynku



Dawkowanie:

Zalecane jest podawanie 1 tabletki na 20 kg masy ciała.
Profilaktycznie: pół dawki dziennej.